Simon Boccanegra

Opera Giuseppe Verdiho
Simon Boccanegra

Účinkují: Vladimír Chmelo, Luis Cansino, Miguelangelo Cavalcanti, Ivan Kusnjer, Maria Kobielska, Marina Vyskvorkina, Peter Mikuláš, Jiří Sulženko, Rafael Alvarez, Marcelo Puente, Aleš Hendrych, František Zahradníček, Václav Lemberk, Jan Markvart, Radka Černíková, Barbora Brücklerová
Autor: Giuseppe Verdi
Režie: David Pountney

Giuseppe Verdi zkomponoval první verzi opery na objednávku Teatro La Fenice v Benátkách. Autorem libreta byl Francesco Maria Piave, s nímž spolupracoval mj. na Macbethovi, Traviatě a Rigolettovi. Jako předloha jim posloužilo drama Antonia Garcíi Gutiérreze Simón Bocanegra z roku 1843. Příbuznou látku zpracoval dříve Friedrich Schiller v dramatu Fiesco a jeho janovské spiknutí (1783). Benátská premiéra 12. března 1857 a hlavně uvedení v milánské Scale (1859) však znamenalo pro novou operu neúspěch. V roce 1881, 24. března, byl Simon Boccanegra uveden v Miláně znovu, ale v přepracované podobě, na které se podílel libretista Arrigo Boito. Podnět k úpravám dal Verdiho nakladatel Giulio Ricordi, a osvědčil tak svůj cit pro kvalitu. Opera zaznamenala nadšené přijetí a dodnes ji můžeme považovat za jedno z Verdiho mistrovských děl. Kompozice se vyznačuje prokomponovanou stavbou, dramatickou a náladotvornou úlohou orchestru a bohatou melodičností.

Děj, odehrávající se kolem roku 1350 v Janově a jeho okolí, líčí politické a milostné boje dvou znesvářených stran, které končí smířením a svatbou, ale také úkladnou vraždou titulního hrdiny.

V historii Národního divadla byl Simon Boccanegra nastudován pouze v jediné inscenaci roku 1971. Nyní připravujeme k 200. výročí narození Giuseppe Verdiho uvedení v režii Davida Pountneyho z roku 1997 ve spolupráci s Welsh National Opera.

Simon BoccanegraSimon BoccanegraSimon BoccanegraSimon Boccanegra


TOPlist