Romeo a Julie

Nová verze slavného baletního titulu
Romeo a Julie

Účinkují: Marta Máchová Drastíková, Andrea Kramešová, Magdalena Matějková, Ondřej Vinklát, Francesco Scarpato, Guido Sarno, Jiří Waňka, Nikola Márová, Miho Ogimoto, Sophie Benoit, Alina Nanu, Viktor Konvalinka, Alexander Katsapov, Karel Audy, Mathias Deneux, Matěj Šust, Petr Strnad, Giovanni Rotolo, Marek Svobodník, Viktor Kocian, Rebecca King, Michaela Wenzelová, Ivanna Illyenko, Michal Štípa, Jiří Kodym, Ondřej Novotný, Alina Nanu, Irina Burduja, Daria Lazucová, Veaceslav Burlac, Gianvito Attimonelli, Sergej Gherciu
Autor: Sergej Prokofjev
Režie: Petr Zuska
Délka: 130 min.

Nová verze slavného baletního titulu vytvořená v duchu neoklasické taneční estetiky, k němuž se zejména čeští tvůrci a diváci rádi vracejí. Balet Romeo a Julie měl právě v Čechách svou světovou premiéru 30. prosince 1938 v Národním divadle v Brně. Romeo a Julie patří vždy k velmi úspěšným inscenacím a jeho uvádění na scénách Národního divadla v Praze má svoji tradici. Patří k titulům, které zdobí repertoár velkých divadel.

V případě nové inscenace půjde, tedy kromě základní osy příběhu jako takového, o dílo značně odlišné. Důvod zášti a věčného sváru mezi rody Monteků a Kapuletů není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si tento základní aspekt dovolí v rámci inscenace pojmenovat coby věčný konflikt mužského a ženského principu, dvou polarit vzájemně vždy oscilujících na hraně přitažlivosti i nevyhnutelného ostrého antagonismu. Konflikt rácia a iracionálna, dobrých plánů a nekontrolovatelného následného zmaru. Konflikt mezi člověkem a Bohem. Esence výše zmíněného bude „červenou nití“ celého představení jako faktor tzv. druhého plánu, který však nestojí mimo samotný příběh, naopak ho prostupuje, ovlivňuje a spoluvytváří.

Romeo a JulieRomeo a JulieRomeo a JulieRomeo a Julie


TOPlist