Divotvorný hrnec

Slavný muzikál Jiřího Voskovce a Jana Wericha
Divotvorný hrnec

Účinkují: Petr Rychlý, Michaela Badinková, Václav Svoboda, Marek Holý, Zdeněk Maryška, Miloš Vávra, Ctirad Götz, Iva Pazderková, Zdeněk Palusga, Martina Šťastná, Martina Šťastná, Břetislav Slováček, Lukáš Pečenka, Jiří Racek, Matěj Kužel, Pavlína Vojáčková - Rychlá, Eliška Nezvalová, Denny Ratajský
Autor: Jiří Voskovec, Jan Werich, Burton Lane
Režie: Juraj Deák
Délka: 150 min.

Slavný muzikál Jiřího Voskovce a Jana Wericha. V komediálním příběhu, zasazeném do pomyslného jihoamerického státu Missitucky, hraje vlastně hlavní roli hrnec plný zlata. Jihočech Josef Maršálek jej před odchodem z domova ukradne třeboňskému vodníkovi Čochtanovi v naivní víře, že díky němu v Americe snadno zbohatne a své jediné dceři Káče tak zajistí bezstarostný život. A protože zmíněný hrnec má navíc kouzelnou moc splnit tři přání, není tu nouze o překvapivé dramatické zápletky. Divotvorný hrnec není ovšem pohádkou v tradičním slova smyslu, protože v něm převládají ryze lidské problémy.

Československá premiéra, která se uskutečnila 6. března 1948 v pražském Divadle V+W, se nesmazatelně zapsala do divadelní historie. Divotvorný hrnec byl totiž prvním opravdovým americkým muzikálem v Evropě i u nás. Jeho úspěšný jevištní křest se odehrál v lednu 1947 na Broadwayi. Libretisté E. Harburg a F. Saidy byli blízkými přáteli J. Voskovce a J. Wericha, a proto jim s důvěrou dali své požehnání a právo nejen na překlad, ale i na autorskou úpravu. A tak se původní Finianova duha (Finian's Rainbow) změnila v Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali čeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se přerodil v jihočeského vodníka Čochtana, v němž herecky exceloval Jan Werich. Velkou zásluhu na tom, že toto dílo zapustilo trvalé kořeny na české půdě, má nepochybně i melodická hudba Burtona Lanea.

Fanoušci mají v současné době jedinečnou šanci porovnat dvě různá nastudování tohoto muzikálu. Kromě "klasické" verze v Divadle Na Fidlovačce uvádí Branické divadlo i upravenou verzi pod názvem Čochtan vypravuje v podání nejslavnějšího českého představitele vodníků Josefa Dvořáka.

Divotvorný hrnecDivotvorný hrnecDivotvorný hrnecDivotvorný hrnec

Nenechte si ujít další pořady: