Letní scéna Harfa 2022

Česká baletní symfonie II

Rok české hudby 2014
Česká baletní symfonie II

Autor: Bohuslav Martinů, Antonín Dvořák, Jan Jirásek

Česká baletní symfonie II navazuje na stejnojmenný večer z minulosti, kde se hudba význačných českých skladatelů potkala s tvorbou různých generací českých choreografů. Nejinak tomu bude i v tomto triptychu. Večer bude otvírat Polní mše Bohuslava Martinů v legendární choreografii Jiřího Kyliána. Strhující dynamická choreografie je silnou výpovědí dvanácti mužů – vojáků. Nese v sobě hlasitý protest proti válce a zároveň tichý intimní strach, zoufalství i naději. Dílo samo i jeho poselství ani po mnoha letech nemohou ztratit svou autenticitu.

Pokud zmíněný balet můžeme vnímat jako záležitost ryze mužskou, bude prostřední část večera výhradně ženská. Místo dvanácti tanečníků zde naopak bude dvanáct tanečnic interpretujících v nové choreografii Petra Zusky první větu Stabat Mater Antonína Dvořáka. Lamento Panny Marie nad ukřižovaným Ježíšem, tedy nevýslovná bolest matky při ztrátě dítěte, je něčím pro muže nepoznatelným. Je to ta nejtemnější a nejcitlivější struna hluboko v duši každé ženy.

Nejmladšímu z trojice choreografů, Viktoru Konvalinkovi, bude patřit závěr večera. V současnosti je Viktor jedním z nejvýraznějších sólistů souboru a zároveň již etablovaná tvůrčí osobnost. V přímé úměře s jeho mládím jde i hudební podklad, zkomponovaný vynikajícím současným skladatelem Janem Jiráskem. V tomto případě půjde o něco zcela nového a ryze autorského.

Účinkuje soubor Baletu Národního divadla

Hraje a zpívá Orchestr, Sbor a sólisté Opery Národního divadla

Představení je součástí oslav Roku české hudby 2014.

Česká baletní symfonie IIČeská baletní symfonie IIČeská baletní symfonie IIČeská baletní symfonie II