Letní scéna Harfa 2022

Salome

Opera Richarda Strausse
Salome

Účinkují: Jacek Laszczkowski, Veronika Hajnová, Gun-Brit Barkmin, Miguelangelo Cavalcanti, Tomasz Konieczny, Zbigniew Malak, Štěpánka Pučálková, Josef Moravec, Aleš Voráček, Václav Sibera, Václav Barth, Ivo Hrachovec, Miloš Horák, Paweł Kołodziej, Lenka Pavlovič
Autor: Richard Strauss
Režie: Mariusz Treliński
Délka: 105 min.

Podle Matoušova a Markova evangelia tančila judská princezna Salome pro svého nevlastního otce Heroda Antipu a za odměnu žádala useknutou hlavu proroka Jana Křtitele na stříbrné míse. Stala se oblíbeným námětem malířů (Leonardo da Vinci, Tizian, Rubens), literátů (Heine, Flaubert) i skladatelů (Massenet). Největší slávu jí ale zajistila hra irského básníka a dramatika Oscara Wilda (1854-1900) a opera Richarda Strausse (1864-1949).

Dramaticky vypjaté dílo plné smyslnosti se při premiéře v Dvorní opeře v Drážďanech 9. 12. 1905 setkalo s bouřlivými ovacemi. Během dvou let pak Salome uvedlo padesát operních domů. Výjimky ovšem existovaly. Gustav Mahler nazval Salome dílem génia, ale ve vídeňské Dvorní opeře ji nastudovat nesměl: censoři odmítli dát k provedení „perverzní” opery souhlas. V Londýně se o zákaz postaral lord Chamberlain, v newyorské Metropolitní opeře sice k provedení došlo (22. 1. 1907), ale veřejné pohoršení bylo tak obrovské, že Salome byla ihned stažena z repertoáru. Režie nové pražské inscenace se ujme pozoruhodný polský filmový a divadelní režisér Mariusz Treliński, jehož dvorním scénografem je přední slovenský výtvarník Boris Kudlička.

Partnery inscenace jsou Polský institut a LOT Polish Airlines.

Opera je nastudována v němčině a v představení jsou použity české a anglické titulky.

SalomeSalomeSalomeSalome