Letní scéna Harfa 2022

Boris Godunov

Historická opera

Účinkují: Kateřina Jalovcová, Václava Krejčí Housková, Marie Fajtová, Michaela Kušteková, Tomáš Černý, Michal Lehotský, Oleg Korotkov, Jiří Sulženko, Oleg Kulko, Valentin Prolat, Zdeněk Plech, Luděk Vele, Ondřej Koplík, Aleš Voráček, Roman Janál, Ivan Kusnjer, Lucie Hilscherová, Yvona Škvárová, Tomáš Kořínek, Josef Moravec, Andrea Kalivodová, Eliška Weissová, Pavel Švingr, František Zahradníček, Stanislav Krejčiřík, Martin Matoušek, Jozef Brindzák, Petr Kosina, Vladimír Doležal, Jan Markvart
Autor: Modest Petrovič Musorgskij
Režie: Linda Keprtová

Přestože jedna z nejslavnějších historických oper všech dob nese jméno po významném ruském carovi, Boris Godunov zdaleka není jedinou hlavní postavou Musorgského operní fresky. Podobně jako Puškinova dramatická předloha je i její operní verze shakespearovskou, mnohoznačnou a mnohovrstevnatou studií lidské společnosti na prahu krize – krize autorit, krize tradic a zákonů, krize mravní. Puškin nazval svou hru ironicky „komedií o skutečné bídě moskevského státu, o caru Borisovi a o Griškovi Otrepjevovi“. Je to ovšem komedie, z níž mrazí.

Po smrti posledních Rurikovců, Ivana Hrozného a jeho synů Fjodora a malého Dimitrije, je ruský trůn prázdný. V době, kdy neexistuje právoplatný dědic trůnu, je právoplatný ten, kdo pro svou právoplatnost více udělá a zná zásadu o účelu světícím prostředky. Kdo si nakloní na svou stranu nevzdělaný lid snadno věřící báchorkám? Kdo se lépe vyrovná s podrazy bojarů podílejících se na správě země? Kdo v sobě dokáže neprobudit svědomí? Přichází čas Grišků, čas samozvanců.