Letní scéna Harfa 2022

V rytmu swingu buší srdce mé

Hudební revue
V rytmu swingu buší srdce mé

Účinkují: Magdaléna Borová, Pavla Beretová, Martina Preissová, Jan Bidlas, Karel Dobrý, Filip Kaňkovský, David Matásek, Igor Orozovič, Filip Rajmont, Martin Zbrožek, Rozálie Havelková, Pavel Batěk
Autor: Martin Vačkář, Ondřej Havelka
Režie: Ondřej Havelka
Délka: 165 min.

V roce 1980 vyšly v kanadském exilovém nakladatelství manželů Škvoreckých paměti Jiřího Traxlera Já nic, já muzikant, v roce 2008 pak nová kniha s názvem Já nic, já muzikant... na penzi. Nejsou jen svědectvím o mimořádné osobnosti pamětníka a „nejlepší memoárovou literaturou“, jak o knize psal Škvorecký. Je to také svědectví o střetnutí svobodného ducha jazzu-swingu se dvěma totalitními režimy, svědectví o nerovném souboji lidské svobodomyslnosti vyjádřené hudbou s tendencí spoutat člověka a ovládnout jeho mysl i činy.

Režisér, herec, zpěvák a dirigent Ondřej Havelka se ve své adaptaci soustředí na dobu zlomu, dobu mezi nacismem a komunismem. Protože se sám věnuje hudební rekonstrukci swingu, půjde o revue, která téma pojme nejen slovem, ale i hudbou a zpěvem. Jde o výjimečný projekt zobrazující pohnuté dějiny státu s názvem Československo z originálního úhlu pohledu originálním způsobem.

V rytmu swingu buší srdce méV rytmu swingu buší srdce méV rytmu swingu buší srdce méV rytmu swingu buší srdce mé