Lásky paní Katty

Jiřina Bohdalová v titulní roli skvělé irské hry
Lásky paní Katty

Účinkují: Jiřina Bohdalová, Simona Stašová, Jaroslav Satoranský, Dana Syslová, Zdeněk Maryška, Oldřich Vlach, Rudolf Jelínek, Jaroslav Kepka, Věra Kubánková, Veronika Jeníková, Tereza Němcová
Autor: Brian Friel
Režie: Vladimír Strnisko
Délka: 110 min.

Tragikomická hra Lásky paní Katty (The Loves of Cass McGuire, 1966) irského dramatika Briana Friela přechází z repertoáru Divadla na Vinohradech, kde byla uváděna velmi krátce (od února 2004). Divadlo Na Jezerce hru nabízí ve hvězdném obsazení. Jde mimochodem o první jevištní setkání Jiřiny Bohdalové a Simony Stašové. K původnímu obsazení přibylo pět dalších, alternujících herců, byla provedena nová úprava textu, použita nová hudba a hraje se v nové dekoraci.

"Těší mě, že si paní Bohdalová zvolila Divadlo Na Jezerce. Je to skvělá herečka, která dokáže v divácích vyvolat nejen vlny smíchu, ale i slzy dojetí, což právě v této hře může bohatě využít. Považoval bych za hřích, kdyby nemohla stát opět na jevišti," říká Jan Hrušínský. "Jsem šťastná, že jsem se tu hru neučila zbytečně. Paní Katty byla pro mě jedna z nejtěžších rolí vůbec. Postava Katty se pohybuje v poloze, kterou mám ráda - balancuje mezi smíchem a slzami," dodává Jiřina Bohdalová.

Příběh Kattyina života se odvíjí jako diskuse s diváky. Katty bez sentimentu vzpomíná na svůj život, návrat do rodiny mladšího bratra i pobyt v domově pro seniory. Přes všechna strádání i prohry zůstává duch Katty silný a nezlomený a v podání Jiřiny Bohdalové získává nádherný, lidský rozměr.

Frielův text nemá tak drsný jazyk jako většina irské dramatiky, která u nás v posledních letech získává stále větší oblibu. Je spíše jevištní básní, které nechybí jak tóny teskné, tak i humorné. A proč jsou nám irské hry tak blízké? Podle režiséra Strniska je to proto, že sahají k našim praprakořenům, které jsme zde zapustili ještě dávno předtím, než jsme se stali Slovany.

Lásky paní KattyLásky paní KattyLásky paní KattyLásky paní Katty