Letní scéna Harfa 2022

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Kultovní groteska Ladislava Smočka
Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Účinkují: Bolek Polívka, Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Ondřej Vetchý, Otmar Brancuzský
Autor: Ladislav Smoček
Režie: Ladislav Smoček
Délka: 135 min.

Psychologická crazykomedie autora Činoherního klubu Ladislava Smočka o lidumilovi, který se stane i nestane několikanásobným vrahem.

Komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je bezpochyby Smočkovým nejznámějším a také nejhranějším dílem. Byla přeložena do čtrnácti jazyků, hrála se opakovaně ve většině evropských zemí, ale třeba i v latinské Americe. Napsána byla v roce 1965 a v Činoherním klubu se s normalizační pauzou, kdy byla tato lidská komedie označena za nelidskou, ve dvou rozdílných autorových inscenacích hraje od roku 1966 podnes.

Příčina její popularity nepochybně tkví v jejím originálním humoru, který má mnoho společného s absurdním humorem a gerontologickými studiemi Smočkových prvních povídek. V Burkem se vedou legrační řeči, od nichž lze abstrahovat k studentské ironii i profesorskému školometství. Devatenácté století a jeho ideologie i pozdní romantismus strašící v Burkeho pseudoušlechtilém a vlasteneckém žvanění (však na zdi jeho pokojíku zbytečně nevisí portréty Čelakovského a Dumase staršího) se ostře střídá s peprným výrazem, černým viděním i pružným skokem z vysokého tématu k tomu nejnižšímu a zase zpět. Ryzost charakteru je konfrontována s pěkným chrupem, věda a lidumilství s žlázami s vnitřní sekrecí.

Podivné odpoledne dr. Zvonka BurkehoPodivné odpoledne dr. Zvonka BurkehoPodivné odpoledne dr. Zvonka BurkehoPodivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho