Elektra

Opera Richarda Strausse
Elektra

Účinkují: Susan Bullock, Rosalind Plowright , Anna Gabler , Richard Berkeley-Steele , Miguelangelo Cavalcanti, Miloš Horák, Lenka Pavlovič, Erika Vocelová Jarkovská, Ondrej Šaling, Ivo Hrachovec, Jitka Svobodová, Ester Pavlů, Jana Horáková Levicová, Sylva Čmugrová , Simona Procházková, Yukiko Kinjo
Autor: Richard Strauss
Režie: Keith Warner


Německý skladatel Richard Strauss (1864–1949) patřil ke kmenovým autorům pražského Nového německého divadla, kde mj. dirigoval několik filharmonických koncertů či pražskou premiéru opery Guntram a Salome. Pak se nepohodl s ředitelem Nového německého divadla Angelo Neumannem a česká premiéra jeho další opery, Elektry, se uskutečnila 25. 4. 1910 v Národním divadle, v českém překladu a pod taktovkou Karla Kovařovice. Strauss v ND osobně řídil 12. 6. 1910 sedmou reprízu. V Novém německém divadle uvedlo Elektru 4. 5. 1910 pohostinsky drážďanské Dvorní divadlo a až 3. 12. 1921 ji nastudoval soubor Nového německého divadla pod taktovkou Alexandra Zemlinského. Zatím naposledy byla Elektra v Národním divadle uvedena koncertně 3. a 6. 6.1995 za řízení Jiřího Kouta s Evou Marton v titulní roli.

Elektrou začala Straussova spolupráce s Hugo von Hofmannsthalem (1874–1929); oba jsou považováni za nejslavnější tvůrčí dvojici po Mozartovi s Lorenzem da Ponte. Mýtický příběh odehrávající se po skončení trojské války je po Salome dalším dramatem mravně rozvrácených postav, „brutálním a krvavým hororem“ (Paul Bekker), který ještě více vystupňoval expresionistické vášně a pěvce postavil před technicky i fyziologicky přetěžký úkol vyrovnat se s rozsáhlým nástrojovým aparátem o 115 hráčích. Světová premiéra se konala 25. 1. 1909 v drážďanské Dvorní opeře. K nastudování nové inscenace ve Státní opeře byl pozván renomovaný anglický operní režisér Keith Warner.

ElektraElektraElektraElektra