Romeo a Julie (Roméo et Juliette)

Nesmrtelný příběh o veronských milencích
Romeo a Julie (Roméo et Juliette)

Účinkují: Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein, Martin Šrejma, Oleg Korotkov, Roman Vocel, Jiří Brückler, Igor Loškár, Jana Horáková-Levicová, Štěpánka Pučálková, Václav Sibera, Martin Gyimesi , Sylva Čmugrová , Jana Sýkorová, Martin Bárta, Miguelangelo Cavalcanti, Ivo Hrachovec, Lukáš-Hynek Krämer, Libor Novák, Peter Paleček , Matěj Chadima, Martin Matoušek, Michal Bragagnolo, Ondřej Socha
Autor: Charles Gounod
Režie: Sláva Daubnerová
Délka: 190 min.

Nastudováno ve francouzském originále.

Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a Romeovi a Julii. Zhudebnění nesmrtelného příběhu o veronských milencích se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stále těší velké oblibě. Libretisté Jules Barbier a Michel Carré nevycházeli přímo ze slavné Shakespearovy tragédie, ale z jejího francouzského přepracování básníkem Gérardem de Nerval; tak se v ději objevují i některé momenty, které ze Shakespeara neznáme, jako například Juliina árie „Ah! Je veux vivre“, kterou Gounod dodatečně složil na prosbu první interpretky Julie, francouzské sopranistky Marie Miolan-Carvalho (1827–1895).

Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod taktovkou Bedřicha Smetany je vůbec první v celé rakouské monarchii. Národní divadlo dílo uvedlo poprvé 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela. Pod zatím poslední inscenací v ND (1994-2000) byl podepsán slovenský režisér Jozef Bednárik. Novou inscenaci ve Státní opeře bude režírovat slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, která zaujala pražské operní publikum již svou inscenací dvou Šostakovičových aktovek Orango a Antiformalistický jarmark.

Romeo a Julie (Roméo et Juliette)Romeo a Julie (Roméo et Juliette)Romeo a Julie (Roméo et Juliette)Romeo a Julie (Roméo et Juliette)


TOPlist