Letní scéna Harfa 2022

Chytračka / Měsíc

Operní jednoaktovky Carla Orffa
Chytračka / Měsíc

Účinkují: Roman Janál, Svatopluk Sem, Zdeněk Plech, František Zahradníček, Jana Sibera, Lukáš-Hynek Krämer, Tomáš Jindra, Josef Moravec, Ondrej Šaling, Jiří Rajniš, Michal Bragagnolo, Václav Lemberk, Jiří Hájek, Martin Matoušek, Josef Škarka, Pavel Švingr, Olga Jelínková, Jakub Tolaš
Autor: Carl Orff
Režie: Jiří Nekvasil
Délka: 205 min.

Operní jednoaktovky Carla Orffa (1895–1982), slavného autora světoznámé kantáty Carmina Burana, vypráví formou zábavného a výpravného lidového divadla dvě pohádky bratří Grimmů – o chytrém selském devčeti, které uhodne jakoukoli hádanku, vyzraje na podvodníky a získá si lásku samotného krále, a o Měsíci, který si pošetilí lidé navzájem kradou, aby ho nakonec svatý Petr pověsil na oblohu mimo dosah jejich všetečných rukou.

Orffova hudba je mnohotvárná, něžná i divoká, komorní i mohutně symfonická, jímavá i strhující, inspiruje se nejrůznějšími styly od vesnických odrhovaček a lidových žánrů přes noblesní operní zpěv až k modernistickým postupům předvídajícím minimalismus. Při tom všem zůstává přístupná a srozumitelná i pro ty, kteří do opery chodí méně často.

V Orffově „divadle světa“ se nejen hraje, zpívá a mluví, ale také notně intrikuje, hraje karban, pije, nadává i miluje, směje i pláče. Malebnost, grotesknost a moudrost pohádek bratří Grimmů ve zpracování Carla Orffa nejlépe ocení publikum starších dětí, teenagerů a dospělých všech generací. Od poslední premiéry Orffovy Chytračky v Národním divadle uplyne letos již 35 let, zatímco Měsíc nebyl v Národním divadle dosud uveden nikdy.

Chytračka / MěsícChytračka / MěsícChytračka / MěsícChytračka / Měsíc