Letní scéna Harfa 2022

Vánoce 2016 aneb bacha na Šporcla

Vánoční koncert

program:
J. S. Bach - Koncert a moll pro housle, smyčce a basso continuo, BWV 1041
J. S. Bach - Koncert E dur pro housle, smyčce a basso continuo, BWV 1042
A. Corelli - Vánoční concerto grosso g moll, op. 6 č. 8
Vánoční koledy v úpravě pro sólové housle, smyčce a basso continuo
 
účinkují:
Pavel Šporcl - housle
Komorní smyčcový orchestr
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

„Výjimečný svět modrých houslí“
Houslový virtuos, Pavel Šporcl je jedním z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích, u posluchačů všech generací.
Začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991 – 96 studoval na prestižních školách a univerzitách v USA pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy DeLay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy: Housloví virtuosové - od Paganiniho po 21. století. Po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií – při jejím zahajovacím koncertu sezóny 2001/2002 v pražském Rudolfinu - nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let.“

Pavel Šporcl je nositelem významných ocenění, koncertuje po celém světě. Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris, Kyoto Symphony Orchestra, New World Symphony Orchestra, Slovinská filharmonie, Suisse de Romande, Sinfonia Varsovia, Litevský národní symfonický orchestr, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Maďarský rozhlasový orchestr, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, RTE National Symphony Orchestra Dublin), pod taktovkou renomovaných dirigentů (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons, R. Minczuk, J. Kout, J. J. Kantorow,S. Baudo, C. Davis, P. Altrichter) Vystupoval
s neméně slavnými umělci. (J. Suk, S. Mintz, N. Lugansky, J. Bárta, S. Margita, E. Urbanová).
Koncertoval v nejrůznějších koutech světa, na pódiích proslulých koncertních síní včetně Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či Čajkovského sálu v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v legendární Carnegie Hall v New Yourku.
Koncerty Pavla Šporcla ve svých programech uvádějí prestižní hudební festivaly (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Brucknerfest, Rheingau Music, Festspiele Europaische Wochen Passau, Colmar Music Festival, La Folle Journée Nantes, Moravský podzim, Janáčkův máj a další).
Prodej nosičů s nahrávkami Pavla Šporcla vysoce převyšuje standardy obecného zájmu o klasickou hudbu. Dosud prodal přes dvě stě tisíc alb. Každé dosud vydané CD houslisty bylo oceněno Zlatou či Platinovou deskou za prodej. Nahrávky jsou i odbornou kritikou velmi pozitivně hodnoceny.

Rozsáhlý repertoár českého virtuosa zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby provádí i jiné hudební žánry: v roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl v netradičních prostorách Terminálu 2 Letiště Václava Havla. S cikánskou cimbálovou kapelou odehrál přes 250 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. Na koncertních pódiích navázal spolupráci i s dalšími umělci z jiných hudebních žánrů: s K. Gottem, E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, J. Smigmatorem, T. Černochovou, kapelou Kryštof, Olympik i Hradišťanem.
Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu kruhu posluchačů. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, těší se zájmu všech médií. Často vystupuje na výchovných koncertech pro školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2011 se také věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně rovněž působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež.

V posledních letech se též věnuje skladatelské činnosti. Za skladbu „Bohemian nostalgia“ pro housle a klavír získal v roce 2015 cenu OSA v oblasti klasické hudby. I některé z jeho popových kompozic úspěšně bodují a to v rozhlasových hitparádách.
Je patronem SOS dětských vesniček, Centra pěstounských rodin a nadace Apla, pomáhající lidem s autismem. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje i další benefiční projekty nadací a neziskových organizací. (Unicef, Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Helppes, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí a další).

Jeho umění i osobnost uznává široká veřejnost i odborní kritici. V roce 2014 byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem. Od roku 2015 moderuje pořad Noční Mikrofórum na vlnách Českého rozhlasu. Ve stejném roce se stal vítězem celorepublikové ankety Českého rozhlasu „Šarmantní osobnost roku“ a obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát.

Pavel Šporcl je patronem festivalu Hudba Znojmo a Kocianovy houslové soutěže. Od roku 2016 je současně umělecký ředitelem festivalu Kocianovo houslové Ústí.
Pavel Šporcl hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem postavené v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka. Používá struny Warchal.