Letní scéna Harfa 2022

Chvění

Báseň beze slov
Chvění

Účinkují: Aya Watanabe, Nikola Márová, Klára Jelínková, Ondřej Vinklát, Giovanni Rotolo, Karel Audy, Lenka Hrabovská, Radka Slatinská, Morgane Lanoue, Tereza Kučerová, Alice Petit, Mária Dorková, Monika Hejduková, Eva Matejková, Michaela Wenzelová, Zuzana Šimáková, Irina Burduja, Jakub Rašek, Petr Strnad, Jonáš Dolník, Mathias Deneux, Francesco Scarpato, Federico Ievoli , Štěpán Pechar, Marek Svobodník, Matěj Šust, Guido Sarno, Patrik Holeček, Simon Jones, Ivona Jeličová
Autor: Petr Zuska, Henryk Górecki, Jiří Pavlica
Režie: Petr Zuska
Délka: 90 min.

Poslední list se třese na platanu,
neboť on dobře ví, že co je bez chvění, není pevné.
List nemusí tě, Bože, prosit o nic,
dal jsi mu růst a on to nepokazil.
Ale co já?

Tímto úryvkem Holanovy básně se dá do jisté míry charakterizovat nová premiéra uměleckého šéfa Petra Zusky. Pro své dílo s příznačným názvem Chvění si vybral jak pozoruhodnou hudební předlohu, tak i téma. Na hudbu 1. věty a fragmentů z 2. a 3. věty 3. symfonie Henryka Góreckého a několika částí alba Chvění Jiřího Pavlici, nahrávky v interpretaci Hradišťanu, Filharmonie Brno, Altai Kai a Jumping Drums, rozehrává kreaci, jejíž obsah byl mimo jiné inspirován básní Vladimíra Holana Poslední. Báseň charakterizuje pocity, které člověk, jenž je součástí našeho světa počátku 21. století, vnímá v této změnami zmítané době daleko intenzivněji než kdykoliv dříve.

„Mé nové autorské taneční divadlo s názvem Chvění není příběhem ani odpovědí. Spíše symbolickým obrazem, jakousi básní beze slov. Jeho název však jednoznačně odkazuje na víru v to lepší. Chvění je totiž v důsledku synonymem života. Života s velkým „Ž“, který je třeba ctít a je-li nutno, za něj i bojovat…“, říká o své choreografii Petr Zuska.

ChvěníChvěníChvěníChvění