Letní scéna Harfa 2022

Tanec bláznů

Tragikomedie, anebo spíše komedie či groteska
Tanec bláznů

Účinkují: Petr Nárožný, Pavel Kikinčuk, Marika Procházková, Nela Boudová, Jaromír Dulava, Dana Černá, Ondřej Vetchý, Vladimír Kratina, Lucie Žáčková, Jan Hájek, Lada Jelínková, Petr Meissel, Otmar Brancuzský, Tomáš Jeřábek, Václav Šanda, Mojmír Maděrič, Petr Burian, Zdeněk Vencl, Josef Vrána, Maxmilián Hruška
Autor: Leo Birinski
Režie: Ladislav Smoček
Délka: 135 min.

Tragikomedie (anebo spíše komedie či groteska) Lea Birinského Tanec bláznů se objevuje po šestadvaceti letech znovu na jevišti Činoherního klubu (premiéra prvního provedení, rovněž v režii Ladislava Smočka, tehdy ještě s poruštěným jménem autora Lev Birinskij a pod názvem Mumraj, se konala 26. a 27. září 1991).

Porevoluční nadšení let 1990–1991 přineslo řadu demokratických změn a s nimi navrácení Československa na Západ, což se přirozeně promítlo i do nápadu nasadit Birinského hru, z jejíhož provedení byla cítit zejména satisfakce, že po odsunu sovětských vojsk (v posledních červnových dnech roku 1991 odešli poslední sovětští vojáci) je zlé po mnoha letech pryč. V úlevné atmosféře očekávaných změn byla pro Birinského revoluční panoptikum bláznů jistě pochopitelná i grotesknější nadsázka.

S odstupem čtvrtiny století se bohužel ukázalo, že nás dál ohrožuje krátká lidská paměť a s ní nepoučitelnost lidí; úleva je pryč.

Ladislav Smoček se rozhodl podruhé upravit předvídavý text z roku 1912, jehož autor s výjimečným tušením a inteligencí zobrazil naše bezprostřední obavy z nevyzpytatelného obra na hliněných nohou.

Tanec bláznůTanec bláznůTanec bláznůTanec bláznůTanec bláznů