Letní scéna Harfa 2022

Orfeus v podsvětí

Efektní melodie a jiskřivé dialogy
Orfeus v podsvětí

Účinkují: Josef Moravec, Richard Samek, Kateřina Kněžíková, Jana Sibera, Jaroslav Březina, Martin Šrejma, Jan Ježek, Ivan Kusnjer, Jitka Svobodová, Simona Procházková, Sylva Čmugrová , Michaela Kapustová, Andrea Kalivodová, Jana Sýkorová, Barbora Řeřichová, Yukiko Kinjo, Lenka Šmídová, Yvona Škvárová, Tomáš Bartůněk, Tomáš Jindra, Jiří Hruška, Gabriela Pešinová, Tereza Růžičková
Autor: Jacques Offenbach
Režie: Šimon Caban, Michal Caban

Jacquese Offenbacha (1819–1880) nazval Gioachino Rossini „Mozartem ze Champs-Élysées“. Geniální autor téměř stovky vaudevillů a operet vytvořil svými díly vzor hudebního divadla reagujícího komediální formou a perzifláží na aktuální témata dne. Největší úspěch si vydobyly jeho operety Orfeus v podsvětí a Krásná Helena, které na pozadí mytologických příběhů parodovaly s obrovským vtipem politické a společenské reálie tzv. druhého císařství za Napoleona III. Orfeus v podsvětí, skvělá komedie plná bohů, se odehrává u Théb, na bájném Olympu a v říši boha stínů Pluta. Halévy a Offenbach jednu z nejslavnějších řeckých bájí obrátili naruby: ze zamilovaného páru se stala dysfunkční rodina, oba partneři se navzájem podvádějí a Eurydika nakonec uteče za lepším životem do podsvětí, za svým milencem Hádem. Ovdovělý Orfeus se neraduje dlouho: Veřejné mínění jej přinutí vydat se na Olymp a vyprosit si Eurydiku zpět. Na Olympu se bohové bouří proti jednotvárným a nudným „nebeským“ poměrům, nudí se i Eurydika v podsvětí a ráda podlehne mouše – ve skutečnosti Jupiterovi. Jeho zásluhou Orfeus v podsvětí neuspěje a vše končí happy endem: Eurydika se stane olympskou bakchantkou a Orfeus je konečně svobodný!
Nesmrtelnost této operetě zajistily efektní melodie, jiskřivé dialogy a v neposlední řadě „pekelný galop“ čili kvapík (francouzsky can-can), který se od premiéry operety 21. 10. 1858 ve skladatelově vlastním divadle Bouffes-Parisiens stal hudebním symbolem Paříže. V Čechách byl Orfeus v podsvětí poprvé uveden 13. 12. 1863 v tehdejším Královském zemském českém prozatímním divadle v Praze. I po 158 letech od své premiéry je Orfeus v podsvětí neodolatelnou a stále aktuální satirou, která baví publikum na celém světě.

Orfeus v podsvětíOrfeus v podsvětíOrfeus v podsvětíOrfeus v podsvětíOrfeus v podsvětí