Letní scéna Harfa 2022

Footsbarn Theatre: Nid de Coucou

Když ztratíš smích, ztratíš oporu
Footsbarn Theatre: Nid de Coucou

Účinkují: Footsbarn Theatre
Autor: Ken Kesey
Délka: 100 min.

PŘEDSTAVENÍ JE UVÁDĚNO VE FRANCOUZŠTINĚ S ČESKÝMI TITULKY, bez přestávky.

Toto kultovní dílo Kena Keseyho, symbolické postavy kultury šedesátých let, je stále aktuální. Tato výpověď o všech formách diktatury, tato óda na svobodu, na přátelství, tento manifest za právo být odlišný, nás nápadným způsobem oslovuje ještě i dnes. Kdo rozhoduje o hranici mezi normálnosti a šílenství? Proč se přizpůsobovat neudržitelné realitě? Navíc vidíme paralelu se zkušenostmi autora, který v 60. letech vytvořil skupinu "Veselí šprýmaři" a vyrazil na cestu v barevném autobusu testovat hranice existencialismu a svobody.

Každý si pamatuje vitalitu Jacka Nicholsona ve filmu Miloše Formana a veselé skupinky "vyšinutých", kteří nás tak potěšili. Román je méně znám. Tento nadčasový příběh se soubor rozhodl inscenovat jako bohatou bajku s notnou dávkou drzosti. Silně inspirovaný tématem "nezařaditelný", sdílí Footsbarn s autorem chuť pro divoká a konečná dobrodružství.

V psychiatrické léčebně je skupina pacientů uvězněna otroctvím dusivého systému. Tito muži zbavení svobodné vůle, jsou zdětinštělí tyranskou vrchní sestrou, která zneužívá jejich slabin. Začíná závratný souboj proložený komickými situacemi, v kterých se střídají dvě síly navzájem si odporující - svoboda a lidská důstojnost proti kontrole a ovládnutí myšlenek. Konec konfliktu přináší katarzi hodnou řecké tragédie.

Footsbarn Travelling Theatre je mezinárodní a multidisciplinární divadelní společnost se sídlem ve Francii. Inscenace prezentované po celém světě na různých místech (ve stanu, v interiéru, venku nebo v ulicích) prolamují svým pojetím jazykové bariéry za užití masek, hudby, loutek, barevných kostýmů a cirkusového stylu.

Mc MURPHY: Tony Wadham
HARDING: Vincent Gracieux
SESTRA – CANDY: Naomi Canard
SLEČNA RATCHED – SANDY: Paddy Hayter
BILLY BIBBIT: André Júlio Teixeira
NÁČELNÍK BROMDEN: Haka Resic
CHESWICK: Dominique Prié