Letní scéna Harfa 2022

Lámání chleba

Malá lidská dramata v dobách velkých diktatur
Lámání chleba

Účinkují: Jacob Erftemeijer, Miroslav Hruška, Martina Krátká, Petr Buchta, Tomáš Červinek, Andrea Buršová, David Punčochář, Jan Řezníček, Marek Pospíchal, Réka Derzsi, Luboš Veselý, Jiří Weiner
Autor: Josef Holcman
Režie: Dodo Gombár
Délka: 170 min.

Původní divadelní hra spisovatele Josefa Holcmana (známého např. jako autora povídkové knihy Cena facky) vychází ze skutečných událostí ve vsi Skoronice na jižní Moravě.

Příběh o přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin. Osudy tří kamarádů, proměny moravského venkova a šedesát let české historie. V malých lidských dramatech se tak zrcadlí „velké“ dějiny. Ty začínají obsazením vesnice Rumuny a Němci v roce 1944 a končí už ve svobodné době začátkem nového století.

Hlavními hrdiny příběhu jsou sedlák Vojta, jeho soused a kamarád Alois a Franz Löwy, vojenský dezertér, jehož Vojta s Aloisem koncem války ukryjí ve stodole a zachrání mu tak život. Snaha všech tří zachovat si vedle vzájemného přátelství také čistý štít a čisté svědomí, je však bude už brzy něco stát. V následujících letech diktatury, strachu a fízlování se totiž za odvahu a charakter musí platit – a cena bývá někdy hodně vysoká… Jak se zachovají oni i jejich sousedé z moravské vesnice, až dojde na lámání chleba? Kdo se přidá k vítězům a kdo k poraženým? A kdo bude kdo, až se kolo dějin zase otočí?

Upozorňujeme diváky, že se při představení na jevišti kouří - cigarety jsou v tomto případě považovány za rekvizity.

Lámání chlebaLámání chlebaLámání chlebaLámání chlebaLámání chleba