Hraběnka

Inscenace o síle lidského charakteru
Hraběnka

Účinkují: Eliška Balzerová, David Novotný, Martina Delišová, Michal Novotný, Martin Pechlát, Miroslav Etzler, Eva Kodešová, Richard Trsťan, Dušan Sitek, Rudolf Stärz, Miroslav Sabadin, Václav Liška, Kateřina Holánová, Karel Vlček, Zbigniew Kalina
Autor: Jiří Hubač
Režie: Petr Hruška
Délka: 135 min.

Píše se rok 1958. Na svůj znárodněný zámek, do rodného městečka se přes soudní zákaz vrací Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu, nyní domácí dělnice Lansdorfová, aby zde oslavila své 70. narozeniny. Je protivná, urputná, nesnesitelná, dojemná, velkorysá, vtipná, ironická i sebeironická, sarkasticky sžíravá, ale především moudrá, noblesní, s nebývalou schopností nadhledu. Při realizaci svého plánu pomáhají bývalí zaměstnanci, v čele s komorníkem Aloisem, a to i navzdory neustálé hrozbě ze strany režimu.

Vrcholem inscenace jsou brilantní, vtipné dialogy Hraběnky a komorníka Aloise, v nichž se naplno zaskví sofistikované herectví Elišky Balzerové a Davida Novotného.

Jeden z největších českých dramatiků a scénáristů 20. století, Jiří Hubač, je autorem svérázné filmové komedie o síle lidského charakteru, o velikosti a nezdolnosti Člověka v soukolí Velkých dějin.

HraběnkaHraběnkaHraběnkaHraběnkaHraběnka