Letní scéna Harfa 2022

Hraběnka

Inscenace o síle lidského charakteru
Hraběnka

Účinkují: Eliška Balzerová, David Novotný, Martina Delišová, Michal Novotný, Martin Pechlát, Miroslav Etzler, Eva Kodešová, Richard Trsťan, Dušan Sitek, Rudolf Stärz, Miroslav Sabadin, Václav Liška, Michael Goldschmid, Kateřina Holánová
Autor: Jiří Hubač
Režie: Petr Hruška
Délka: 135 min.

Píše se rok 1958. Na svůj znárodněný zámek, do rodného městečka se přes soudní zákaz vrací Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu, nyní domácí dělnice Lansdorfová, aby zde oslavila své 70. narozeniny. Je protivná, urputná, nesnesitelná, dojemná, velkorysá, vtipná, ironická i sebeironická, sarkasticky sžíravá, ale především moudrá, noblesní, s nebývalou schopností nadhledu. Při realizaci svého plánu pomáhají bývalí zaměstnanci, v čele s komorníkem Aloisem, a to i navzdory neustálé hrozbě ze strany režimu.

Vrcholem inscenace jsou brilantní, vtipné dialogy Hraběnky a komorníka Aloise, v nichž se naplno zaskví sofistikované herectví Elišky Balzerové a Davida Novotného.

Jeden z největších českých dramatiků a scénáristů 20. století, Jiří Hubač, je autorem svérázné filmové komedie o síle lidského charakteru, o velikosti a nezdolnosti Člověka v soukolí Velkých dějin.

HraběnkaHraběnkaHraběnkaHraběnkaHraběnka