Noc na Karlštejně

Lásko má, já stůňu ... legendární český muzikál
Noc na Karlštejně

Účinkují: Kateřina Brožová, Monika Absolonová, Roman Vojtek, Petr Štěpánek, Pavel Rímský, Petr Kostka, Václav Vydra, Lumír Olšovský, Václav Vostarek, Mojmír Maděrič, Andrej Hryc, Linda Fikar Stránská, Hana Holišová, Libor Žídek, Roman Škoda, Galla Macků, Vlasta Peterková, Pavel Číčel, Bohuš Matuš, Jan Urban, Josef Oplt
Autor: Zdeněk Podskalský, Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar
Režie: Petr Novotný
Délka: 120 min.

Noc na Karlštejně napsal Jaroslav Vrchlický v roce 1883 ve věku 29 let. Ač mlád, dovedl velmi dobře pochopit vztah staršího krále Karla IV k mladičké manželce. Jeho bývalá láska, Sofie Podlipská (sestra Karoliny Světlé), totiž vzhledem k svému věku odolala svodům mladého básníka a jako "náhradu" mu vychovala svou dceru Ludmilu. A pak nemáme vzpomínat na staré, dobré časy ...

Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek.

Začátkem sedmdesátých let byl režisér Zdeněk Podskalský přizván na dramaturgickou poradu tehdejšího Filmového studia Barrandov. Historické látky čerpající z české historie byly v době normalizace považovány za "nejméně závadné". Podskalský tedy navrhl Noc na Karlštejně; sám si napsal scénář a ke spolupráci přizval tehdy začínající umělce: hudebního skladatele Karla Svobodu a textaře Jiřího Štaidla. Vznikl film, který je možno bez přehánění označit za "kultovní".

Nové vedení Hudebního divadla Karlín se rozhodlo uvést Noc na Karlštejně jako přepis tohoto filmu v roce 2004 v prostorách nádvoří Nosticova paláce. Pro velký úspěch se tento muzikál hraje dodnes.

PŘEDSTAVENÍ JE DOPROVÁZENO ANGLICKÝMI TITULKY / WITH ENGLISH SUBTITLES

Noc na KarlštejněNoc na KarlštejněNoc na KarlštejněNoc na Karlštejně