Letní scéna Harfa 2022

Žebrácká opera

Hra Václava Havla
Žebrácká opera

Účinkují: Robert Jašków, Stanislav Šárský, Apolena Veldová, Klára Cibulková, Kamil Halbich, Milan Kačmarčík, Jana Stryková, Eva Leimbergerová, Ivan Řezáč, Blanka Popková, Veronika Janků, Michal Dlouhý, Johanna Tesařová, Jitka Smutná, Lenka Ouhrabková, Anna Kulovaná, Šárka Urbanovská, Jiří Weiner
Autor: Václav Havel
Režie: Michal Lang

Václav Havel se nechal inspirovat hrou Johna Gaye a v roce 1972 napsal hru o čtrnácti obrazech. … Že by na tom pravda, lež, láska a nenávist byly stejně v osmnáctém století jako dnes?

Havlova ŽEBRÁCKÁ OPERA je skvělou lekcí o moci slova – jak jej používat nejen ke komunikaci, ale především k manipulaci. Pokud máte pocit, že se vám občas v některých situacích nedostává slov, ze širokého sortimentu frází si zaručeně vyberete tu, ve které je Vám nejlépe...

Souboj dvou největších zločineckých organizací londýnského podsvětí: první vede William Peachum, jinak spořádaný otec rodiny v županu, druhou proslulý děvkař s šarmem kapitán Macheath. Šance na přežití je jediná – nemilosrdně zničit konkurenci; využít k tomu jakýchkoli prostředků: od nezávazného lhaní, přes spolupráci s policií až po nastrčení vlastní dcery do postele konkurenta. A tak se v kuchyních a zaplivaných putykách rodí metody moderní politiky. A pravda už dávno není tak jasná, jak bývalo zvykem – je prostě taková, jaká je právě zapotřebí.

Inteligentní komedie o tom, že ne vždy zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí. Každý prostě dělá jen to co ostatní: sleduje své cíle a kryje si záda – šéf zločinecké organizace, prostitutka i šéf (londýnské) policie … A kdo ne, bude oběšen. Nikdo není tím, kým se na první pohled zdá. A jediné pravidlo, které platí je, že žádná pravidla neplatí. A ten, kdo ví víc, bere vše.

Pravda je prostě taková, jaká je právě zapotřebí, hlavně že si ji dobře zdůvodníme. A čím lépe figury hovoří, tím horší činy tím kryjí. A vše je vlastně zábavné do okamžiku, než dojde řada na vás.

Nejlepší zpráva je falešná. Největší láska je děvka. Nejpoctivější člověk bude popraven. Svět se zkrátka změnil a dějiny nelze zastavit. Moderní společnost je neúprosná – sex, lži a prachy.

Žebrácká opera vám dokáže, že novodobá politika se pravděpodobně zrodila v osmnáctém století v jedné londýnské kuchyni. Zkrátka umět krást v drobném a podnikat ve velkém je obrovský rozdíl. A kdo to nechápe, nechápe nic.

Žebrácká operaŽebrácká operaŽebrácká operaŽebrácká opera