Letní scéna Harfa 2022

Helena Vondráčková a Michal David

Vánoční galakoncert
Helena Vondráčková a Michal David

Účinkují: Helena Vondráčková, Michal David, Charlie Band

Vánoční galakoncert královny české hudební scény Heleny Vondráčkové a hitmakera a zpěváka Michala Davida. Na společném koncertu zazní největší hity z rozsáhlého repertoáru obou hvězd. Doprovázet bude kapela Charlie Band.

Helena Vondráčková odstartovala svou pěveckou dráhu vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty 1964. O rok později se díky hitům Červená řeka a Pátá stala Zlatou slavicí a nastoupila do angažmá v divadle Rokoko. Zde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids. V témže roce se poprvé objevila ve filmu, hrála hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna. V 80. letech natáčí pravidelně dlouhohrající desky a podniká koncertní šňůry. Několik let spolupracuje s Orchestrem Gustava Broma a Jiřím Kornem.

Začátkem 90. let změnil českou popovou scénu příchod muzikálů. Helena Vondráčková byla s úspěchem obsazena do hlavní ženské role hned toho prvního – Bídníci. Vydala Broadway album plné slavných muzikálových melodií, dvě vánoční alba a velmi úspěšný výběr Zlatá Helena s hitem Já půjdu dál.

Dalším milníkem v kariéře zpěvačky se stal rok 2000, kdy vydala album Vodopád, plné moderních převážně tanečních skladeb. Stala se nejprodávanější zpěvačkou roku, píseň Dlouhá noc byla zvolena hitem roku a Helena Vondráčková se od té době opět objevuje na prvních místech ankety Český slavík. V roce 2002 jí Akademie české populární hudby zvolila Zpěvačkou roku.

V roce 2005 zpěvačka vystupuje v prestižní Carnegie Hall v New Yorku, ztvárňuje roli Grizabelly v české verzi muzikálu Cats (Kočky) a slaví 40 let své kariéry vydáním profilového 4 CD Zlatá kolekce a velkou televizní show Holka od Červený řeky. Rok 2006 přinesl Heleně „životní“ roli": na bratislavské Nové scéně hrála, zpívala a tančila vynikajícím způsobem Dolly Leviovou ve slavném muzikálu Hello Dolly! V říjnu zpěvačka vydala po třech letech novinkové album Zastav se a poslouchej.

V roce 2007 oslavila své životní jubileum velkolepým koncertem v Paláci Žofín. Tančila v polské show Taniec s gwiazdami, moderovala TV pořad Hvězdy u piana. S Jiřím Kornem vydala CD a DVD Těch pár dnů, raritní CD Ha ha ha a výběr fanoušků 2CD Jsem jaká jsem a od vydavatelství Universal Music dostala Diamantovou desku za půl milionu prodaných nosičů pod jejich značkou.

V roce 2009 se představila jako Caterina de´Gherardini v muzikálu Mona Lisa. V září vydala DVD & CD "Helena live" s živým záznamem koncertu z vánoční Lucerny 2008. V listopadu pokřtila své nové CD Zůstáváš tu se mnou, ke kterému vznikly videoklipy "Mít rád až k zbláznění" a "Nic nás nerozdělí".

V září 2010 vyprodala dvakrát po sobě Státní operu Praha, kde představila poprvé uceleně svůj muzikálový repertoár doplněný filmovými hity, navíc s doprovodem Bon Art Pops Orchestra. Toto vystoupení bylo zaznamenáno na DVD a vydání je plánované na příští rok.

Michal David - cesta populárního zpěváka a skladatele k prvním příčkám hitparád a miliónům prodaných nahrávek vedla nečekaně přes jazz.

V roce 1976 založil talentovaný student pražské konzervatoře během studia (v r. 1976) jazzovou formaci „Čtyři“ a získal ocenění „Hudebník roku“ na Pražských hudebních dnech. V té době se seznámil s producentem Františkem Janečkem a začal hrát a zpívat ve skupině Kroky společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

Zlomový okamžik jeho kariéry nastal na hudebním festivalu Intertalent, kde zvítězil s písní Nenapovídej. Doslova přes noc se stal novým hudební idolem a jeho plakát počátkem osmdesátých let nechyběl v žádném dívčím pokojíčku. První sólové album Michala Davida vyšlo v roce 1980 a patřilo k nejprodávanějším vůbec. Jestliže tehdy mělo Československo opravdového krále diskoték, pak jím byl právě Michal David - dlouhá řada hitů patří k nejžádanějším dodnes a zlidověla natolik, že si je zpívají celá náměstí, například při vítězství českých hokejistů na olympiádě v roce 1998.

Michal David se prosadil nejen jako zpěvák, ale stejně úspěšně také jako skladatel. Když v roce 2000 složil pro Helenu Vondráčkovou píseň Dlouhá noc, asi jen málokdo tušil, že se skladba stane jedním z nejhranějších hitů roku a zpěvačce přispěje ke comebacku, jaký český showbyznys nepamatuje. Výrazného talentu Michala Davida si cení nejenom fanoušci, ale také kolegové z branže: jeho písně zpívají mimo jiné také Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová a řada dalších českých a slovenských interpretů. Jeho hudba zní v divácky velmi úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh 1. a 2.

Uměleckých vrcholem Michala Davida byl v roce 2002 původní český muzikál Kleopatra, který zkomponoval na texty Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena. Muzikál v režii Filipa Renče je natolik úspěšný, že v září přivítal už stotisícího diváka. Hlavní árie – Teď královnou jsem já – se stala hitem už před premiérou a patří k nejhranějším skladbám českých rádií roku 2002.

Helena Vondráčková a Michal DavidHelena Vondráčková a Michal DavidHelena Vondráčková a Michal DavidHelena Vondráčková a Michal David