Věrní abonenti

Komedie o nezdařeném úniku ze stavu manželského
Věrní abonenti

Účinkují: Václav Vydra, Jana Boušková, Andrea Černá, Kaira Kateřina Hrachovcová, Eva Jandlová, Antonín Procházka, Jan Šťastný, Vilém Dubnička, Pavel Kikinčuk, Tereza Aster Vágnerová, Štěpánka Křesťanová, Zita Pluháčková
Autor: Antonín Procházka
Režie: Antonín Procházka
Produkce: Jana Hanzlíčková, Agentura Harlekýn

Divadelní diváci! Jak zvláštní a nevyzpytatelné společenství! Každý z nich si nese do divadla svoje úzkosti, radosti, starosti i naděje. Řada individualit, které spojuje setmělý sál hlediště a dění na jevišti. Divadlo může zasáhnout emocionálně nebo také ukrutnou nudou. Škála mezi těmito krajními polohami má nekonečně variant. Sepětí mezi jevištěm a hledištěm se mění představení od představení. Je předvídané a nepředvídatelné zároveň.

Jak už naznačuje titul Věrní abonenti, do tohoto prostředí-prostředí divadla-umístil Antonín Procházka děj naší komedie. Vychází, podle jeho vlastních slov, ze skutečné události. Bývalá pokladní, paní Villová mi vyprávěla. Jak jedni manželé, kteří léta chodili do divadla, propásli výměnu legitimace dostali sice abonentky, ale každý na jiné straně řady, a ten pán se zamiloval do své nové sousedky. A tak mě napadlo. Jak se asi ten jejich vztah během sezóny vyvíjel a jestli na To měly vliv i hry, které se odehrály na jevišti.

Hlavní postavou je divák Ríša. Není náhodným divákem, ale tím, kterého abonentní legitimace opravňuje k pravidelným návštěvám divadla. Prizmatem jeho pohledu sledujeme nejen situace způsobené změnou sedadel, ale i jak divadlo prostupuje jeho životem. Vytržení ze zaběhnutého světa jistot do lákavého, ale nebezpečného citového dobrodružství se s děním jeviště organicky prolíná. Divadlo se stává osobním prožitkem, osobní prožitek divadlem. Propojení zlomku Ríšova osudu s divadelními scénami umožňuje rozehrání široké škály hravosti, fantazie a humoru. Marie Caltová Autor zůstává v pohledu na život věrný svému přesvědčení; člověk musí projít krizí, aby si uvědomil cenu partnera i vlastní identitu.

Věrní abonentiVěrní abonentiVěrní abonentiVěrní abonenti