Letní scéna Harfa 2022

Prodaná nevěsta

Opera Bedřicha Smetany
Prodaná nevěsta

Účinkují: Ivan Kusnjer, Roman Janál, Yvona Škvárová, Dana Burešová, Alžběta Poláčková, Aleš Hendrych, Lenka Šmídová, Jaroslav Březina, Václav Lemberk, Aleš Voráček, Aleš Briscein, Luděk Vele, Zdeněk Plech, Vladimír Doležal, František Zahradníček, Petra Alvarez Šimková, Peter Berger, Jiří Sulženko, Josef Moravec, Martin Šrejma, Stanislava Jirků, Jitka Svobodová, Jan Markvart, Hana Jonášová, Petra Nôtová, Lucie Silkenová, Lukáš Bařák, Daniel Klánský
Autor: Bedřich Smetana
Režie: Magdalena Švecová
Délka: 200 min.

V Prodané nevěstě vytvořil Bedřich Smetana zakladatelské dílo moderní české opery, které záhy přesáhlo domácí rámec a stalo se trvalou součástí světového operního repertoáru. Evergreen českého divadla a hudby v jubilejní 20. inscenaci Národního divadla je poprvé v historii divadla režírován ženou. Inscenace nejde ani cestou provokativní či skandální interpretace, ani cestou konvenční nápodoby zastaralých vzorů. Groteskní, ale také velmi dojemný příběh Prodané nevěsty je Magdalenou Švecovou uchopen s něhou, inteligentním vtipem a nadsázkou i s pochopením pro dávno zmizelý řád (i neřád) lidských životů na české vesnici. Charakteristickým prvkem inscenace jsou mimo jiné kostýmy Zuzany Přidalové, inspirované rostlinnými a zvířecími motivy, i stylová choreografie Ladislavy Košíkové, plná energie a bezprostřednosti.

Účinkuje orchestr a sbor Národního divadla, Divadlo Continuo pod vedením uměleckého vedoucího Pavla Štourače, tanečníci, členové Kühnova dětského sboru.

Opera je nastudována v češtině a v představení jsou použity anglické a německé titulky.

Prodaná nevěstaProdaná nevěstaProdaná nevěstaProdaná nevěsta