Letní scéna Harfa 2022

Jeppe z vršku

Komedie Ludwiga Holberga
Jeppe z vršku

Účinkují: Radek Holub, Miluše Šplechtová, Zdeněk Hruška, Václav Jílek, Jan Hofman, Michal Kern, Martin Sitta, Václav Chalupa, Kristýna Hrušínská, Tereza Němcová
Autor: Ludwig Holberg
Režie: Jan Hrušínský
Délka: 120 min.

Vynikající komedie Ludwiga Holberga JEPPE Z VRŠKU se po letech vrací do Prahy, tentokrát na jeviště Divadla Na Jezerce. Tuto variaci na téma staré dánské komedie si podle svých slov zamiloval principál „Jezerky“ a režisér Jan Hrušínský, když v ní hrál titulní roli jeho otec, Rudolf Hrušínský, v 60. letech v Národním divadle. Na Jezerce se hlavní role ujme Radek Holub, který patří k oporám hereckého souboru.

“Pro Radka Holuba je to nádherná příležitost, úžasně napsaná role plná humoru. Jeppe by měl být divákům blízký svým vtipem, lidskostí i prostotou, se kterou prožívá všechny ústrky, které mu život připravil,“ uvádí Jan Hrušínský. Je to příběh dobráckého a ženou peskovaného sedláka, na jehož účet si krutě zažertují tři urození páni. Udělají z něj přes noc vládce panství. Pak se touto kamufláží baví a sledují, jaká proměna se v Jeppem, jenž začíná s pocitem náhle nabyté moci „růst“, odehrává. O to tvrdší je jeho procitnutí a návrat k realitě.

Jeppe z vrškuJeppe z vrškuJeppe z vrškuJeppe z vršku