Letní scéna Harfa 2022

Enron

Začalo to Enronem
Enron

Účinkují: David Matásek, Jan Dolanský, Petra Špalková, Jan Bidlas, Oldřich Vlček, Jana Janěková ml., Zuzana Stavná, Eva Josefíková, Dora Bouzková, Radúz Mácha, Jiří N. Jelínek, Matěj Nechvátal, Jan Bárta, Halka Třešňáková, Tomáš Jeřábek, Philipp Schenker, Irena Kristeková, Jan Novotný, Kateřina Burianová
Autor: Lucy Prebble
Režie: Michal Dočekal
Délka: 155 min.

Enron – slovo, které se stalo symbolem krachu. Začalo to Enronem. Pád této gigantické energetické společnosti předznamenal v roce 2001 současnou světovou finanční krizi.

V roce 2009 se Enron objevil také na jevišti, stejnojmennou hru Lucy Prebble uvedlo londýnské Royal Court Theater a hra byla posléze nominována na Olivierovu cenu za drama. Hra zachycuje způsob, jakým se z úspěšné texaské společnosti stal padlý obr s miliardovými dluhy.

Sebevědomý, ctižádostivý výkonný ředitel Jeffrey Skilling přivedl fungující společnosti do spirály nadhodnocování výsledků, zkreslování účetních informací a machinace s majetkem. Zpočátku výhradně energetický podnik se pod jeho vedením vrhal do podnikání v nejrůznějších oborech – od videa až po obchodování s šířkou pásma či trh s počasím.

Přitom Skilling používal typ účetnictví mark-to-market, v němž se započítavají i budoucí zisky. Ty se ovšem nerealizovaly, propast mezi realitou a představami se rozevřela…

Skilling společně s kolegou Andy Fastowem proto vzrůstající dluhy převáděli na nově tvořené krycí společnosti. Jeffrey Skilling byl později odsouzen ke čtyřiadvaceti letům vězení. Kenneth Lay, vlastník společnosti, se svého trestu nedožil. Účetnictví firmy shořelo 11. 9. 2001 při teroristickém útoku.

Letos uběhlo deset let od těchto událostí. Přesto se po celém světě neustále opakují případy s podobnými rysy, přesto svět stále balancuje nad propastí finanční katastrofy.

Komedii o dluzích uvádíme v české premiéře.

EnronEnronEnronEnron