Letní scéna Harfa 2022

Le nozze di Figaro (Figarova svatba)

Opera Wolfganga Amadea Mozarta
Le nozze di Figaro (Figarova svatba)

Účinkují: František Zahradníček, Adam Plachetka, Jan Šťáva, Miloš Horák, Jiří Hájek, Roman Janál, Marie Fajtová, Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková, Yukiko Kinjo, Kateřina Kněžíková, Jana Sibera, Kateřina Jalovcová, Lucie Hájková, Jana Horáková Levicová, Jiří Sulženko, Jevhen Šokalo, Jaroslav Březina, Ondřej Koplík, Josef Moravec, Václav Lemberk, Vít Šantora, Aleš Hendrych, Ivo Hrachovec, Ladislav Mlejnek, Václava Krejčí Housková, Alžběta Vomáčková , Stanislava Jirků, Eva Kývalová, Kristýna Vylíčilová, Veronika Eichlerová, Jana Kastnerová, Magdaléna Malá, Nikola Houdková, Kateřina Schejbalová
Autor: Wolfgang Amadeus Mozart
Režie: Magdalena Švecová

Na světě se dochovalo jediné dosud hrající divadlo, v němž osobně řídil provedení svých oper Wolfgang Amadeus Mozart. Je jím pražské Stavovské divadlo, na jehož jevišti zní Mozartova hudba od roku 1783, kdy zde byl uveden Únos ze serailu. Mimořádný ohlas provedení Figarovy svatby o tři roky později přiměl skladatele přicestovat v lednu 1787 poprvé do Prahy, uvést ve světové premiéře svoji Symfonii č. 38 D dur a dirigovat operu, jejíž úspěch mu přinesl nejen bezmezné nadšení diváků, ale rovněž objednávku na další operu.

Výborná předloha, Beaumarchaisova divadelní hra, a neméně kvalitní italské libreto Lorenza da Ponteho postavené na skvěle vykreslených charakterech postav, zápletkách, převlecích a situační komice, jsou spolu s Mozartovou hudbou příčinou neutuchající oblíbenosti Figarovy svatby u diváků i interpretů.

Magdalena Švecová se stane první režisérkou v historii Národního divadla, která nastuduje Figarovu svatbu, a nabídne nám tak ženský pohled na podoby a proměny lásky, nevěry a žárlivosti v jubilejním 20. nastudování Operou Národního divadla.

Le nozze di Figaro (Figarova svatba)Le nozze di Figaro (Figarova svatba)Le nozze di Figaro (Figarova svatba)Le nozze di Figaro (Figarova svatba)