Kouzelná flétna

Opera Wolfganga Amadea Mozarta
Kouzelná flétna

Účinkují: Miloslav Podskalský, Zdeněk Plech, Jaroslav Březina, Martin Šrejma, Aleš Briscein, Jana Bernáthová, Jana Šrejma Kačírková, Alžběta Poláčková, Simona Houda-Šaturová, Lucie Silkenová, Helena Kaupová, Jitka Svobodová, Dana Burešová, Stanislava Jirků, Lucie Hájková, Lenka Šmídová, Eliška Weissová, Kateřina Jalovcová, František Zahradníček, Jiří Hájek, Yukiko Kinjo, Barbora Perná, Jan Ježek, Václav Sibera, Jan Markvart, Vladimír Doležal, Aleš Hendrych, Pavel Novák, Petra Pospíšilová, Eliška Soukupová, Helena Vajdová, Petra Bouzková, Linda Abiševa, Veronika Kalátová, Karolína Böhmová, Jana Kuželová, Anna Šarounová, Veronika Pluhařová, Eva Chalupová, Jan Šváb, Ivan Havlíček, Eduard Exner, Tomáš Masák, Jiří Prudič
Autor: Wolfgang Amadeus Mozart, Emanuel Schikaneder
Režie: David Radok
Délka: 165 min.

Spolu s korunovační operou La clemenza di Tito je Kouzelná flétna posledním Mozartovým jevištním dílem. Skladatel se v ní vrací k formě singspielu, zpěvohry s mluvenými dialogy. Libreto k ní napsal německý dramatik, herec a zpěvák Emanuel Schikaneder, s jehož divadelním souborem, hrajícím ve vídeňském Theater auf der Wieden, udržoval Mozart přátelské kontakty. Vzápětí po své premiéře v září 1791 se Kouzelná flétna stala obrovským divadelním hitem.

V této fantastické opeře se pohádkové a komické prvky snoubí s moudrou filosofií a symbolikou tajuplného zednářského hnutí, jehož byl Mozart členem. Nechte se unést příběhem lásky prince Tamina a princezny Paminy, kteří překonají všechny překážky a zkoušky na cestě za společným štěstím. Inscenaci uvádíme v českém překladu Vojtěcha Spurného a v dramaturgické úpravě režiséra Davida Radoka.

Účinkuje orchestr, sbor a balet opery Národního divadla.

Na inscenaci spolupracuje Kühnův dětský sbor www.kuhnata.cz.

Opera je nastudována v češtině a v představení jsou použity anglické a německé titulky.

Kouzelná flétnaKouzelná flétnaKouzelná flétnaKouzelná flétna