Letní scéna Harfa 2022

Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)

Dvě jednoaktové opery
Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)

Účinkují: Anda-Louise Bogza, Nana Miriani, Helena Zubanovich, Galia Ibragimova, Andrea Kalivodová, Maria Kobielska, Simona Procházková, Igor Jan, Michal Lehotský, Emmanuel di Villarosa, László Boldizsár, Miguelangelo Cavalcanti, Vladimír Chmelo, Ivan Kusnjer, Yvona Škvárová, Lenka Šmídová, Vladimír Doležal, Jan Markvart, Jiří Brückler, Jakub Pustina
Autor: Pietro Mascagni, Ruggiero Leoncavallo
Režie: Inga Levant

Jednoaktová opera z prostředí sicilského venkova, Sedlák kavalír Pietra Mascagniho, je považována za základní dílo italského verismu, jímž na jeviště vstoupily postavy ze současného života, lidé z drobných poměrů a nižších sociálních vrstev. Po premiéře 17. 5. 1890 v římském Teatro Costanzi přichystalo publikum Mascagnimu nekonečné ovace a Sedlák kavalír se rozlétl vítězně světem. To podnítilo tehdy téměř neznámého Ruggiera Leoncavalla ke zkomponování opery ve stejném stylu – a i pro něho znamenala premiéra jeho Komediantů 21. 5. 1892 v milánském Teatro dal Verme okamžitý úspěch.

Oba tituly spojuje téma vášnivé lásky a smrtelné žárlivosti končící vraždou. V Sedláku kavalírovi se lehkomyslná Lola nechce vzdát svého někdejšího milence Turrida, zasnoubeného se Santuzzou. Lolin manžel Alfio vyzve Turidda na souboj, v němž ho zabije. Neméně tragické vyústění mají i Komedianti, příběh stárnoucího herce Cania, který se dozví o nevěře své mladé ženy Neddy a z pomsty zabije ji i svého soka.

Není divu, že obě díla začala být záhy uváděna v jednom večeru – poprvé se tak stalo v roce 1893 v římském Teatro Costanzi – i když byla a jsou spojována i s jinými díly v nejrůznější, někdy bizarní kombinace.

Režisérka přesunula děj Sedláka kavalíra do filmových ateliérů Cinecitta mussoliniovské Itálie, kde se natáčí krásný historický velkofilm s velikonoční tematikou. Komedianti se v pojetí Ingy Levant odehrávají v tomtéž filmovém studiu v současnosti.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)Cavalleria rusticana, I pagliacci (Sedlák kavalír, Komedianti)