Letní scéna Harfa 2022

Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)

Opera Wolfganga Amadea Mozarta
Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)

Účinkují: Richard Samek, Martin Šrejma, Jana Sibera, Jiří Sulženko, Jan Šťáva, Pavel Vančura, Jaroslav Březina, Olga Jelínková, Marie Fajtová, Yukiko Kinjo, Kateřina Kněžíková, Jiří Brückler, Jiří Hájek, Miloš Horák, Lucie Hájková, Lívia Obručník Vénosová, Petra Nôtová, Jana Horáková Levicová, Kateřina Jalovcová, Václava Krejčí Housková, Jana Sýkorová, Lenka Pavlovič, Ondřej Koplík, Aleš Voráček, Václav Lemberk, Jan Markvart, Aleš Hendrych, Roman Vocel, Eliška Soukupová, Marie Šimůnková, Josef Hervert, Martin Davídek, Tereza Lázňovská, Amálie Koppová, Karolína Motýlová, Kryštof Mende, Martin Donutil, Ondřej Mataj, Kateřina Zikmundová, Michaela Zajmi, Zuzana Kopřivová
Autor: Wolfgang Amadeus Mozart, Emanuel Schikaneder
Režie: Ladislav Štros
Délka: 165 min.

Své poslední operní dílo na libreto Emanuela Schikanedera napsal Mozart v roce 1791, několik měsíců před svou smrtí. Kouzelný pohádkový, druhově obtížně zařaditelný příběh je hrou plnou fantazie, humoru, ale i filozofie.

Postavy prince Tamina, princezny Paminy, moudrého Sarastra – pána říše světla, zlé Královny noci, která vládne nočnímu království, a zejména veselého ptáčníka Papagena úspěšně oslovují diváky na celém světě více než 200 let a kladou stále stejné otázky: Je Kouzelná flétna oslavou zednářství? Nebo Mozartovým životním krédem o vítězství dobra nad zlem? Anebo „jen“ fantaskní pohádkou pro publikum lidového Divadla na Vídeňce, jehož impresáriem byl Emanuel Schikaneder? Neboť právě on přišel za Mozartem s nápadem na zkomponování Kouzelné flétny, protože dobře věděl, že návštěvníci jeho divadla touží především po hrách plných kouzel…

Není divu, že víceznačnost opery vede inscenátory k nejrůznějším symbolickým interpretacím. Ve Státní opeře je Kouzelná flétna magickou a mysteriózní pohádkou, v níž je poeticky a co nejlapidárněji vyjádřeno vítězství Pořádku nad Chaosem i to, že důstojnost a mravnost jsou nejvyšším posláním pro společnost.

S inscenací Kouzelné flétny v režii Ladislava Štrose slavil soubor opakovaně úspěchy i v Japonsku.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české titulky.

Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)