Letní scéna Harfa 2022

La bohème (Bohéma)

Opera Giacoma Pucciniho
La bohème (Bohéma)

Účinkují: Peter Berger, Richard Samek, Martin Bárta, Svatopluk Sem, Jiří Hájek, Pavla Vykopalová, Jana Sibera, Marie Fajtová, František Zahradníček, Ivo Hrachovec, Jiří Sulženko, Miloš Horák, Aleš Hendrych, Lubomír Havlák, Jan Ondráček, Libor Novák, Petr Jirsa, Maria Kobielska, Martin Matoušek, Roman Vocel, Ondřej Socha, Peter Paleček , Dalibor Pavelka, Alexandr Laptěv, Jana Šrejma Kačírková, Daniel Čapkovič, Jiří Rajniš, Andrey Styrkul, Yevgen Lisovyk
Autor: Giacomo Puccini, Giuseppe Giacosa, Luigi Illica
Režie: Ondřej Havelka
Délka: 135 min.

V posledním desetiletí 19. století se v italském operním světě objevily nové náměty, převzaté ze soudobé realistické literatury. Literární naturalismus Emila Zoly, osvobozený od romantické idealizace, usiloval o ztvárnění světa se vším jeho utrpením a stejnými cestami šel i operní verismus, zdůrazňující náměty, jejichž děj plný vášní je nejednou doveden až k násilnému konci.

K vrcholným dílům verismu patří opery Giacoma Pucciniho: Manon Lescaut, Bohéma, Tosca a Madama Butterfly. Knižní vydání Obrazů ze života bohémy (Scenes de la vie de boheme) pařížského malíře a spisovatele Henryho Murgera v roce 1851 mělo mimořádný úspěch a Puccini v něm okamžitě vycítil velké dramatické možnosti. Dojemný příběh o lásce básníka Rudolfa k něžné Mimi, které není dopřáno dlouhého života, a o přátelství čtyř mladých umělců na Montmartru byl pro operu ideálním námětem. Opera měla premiéru 1. 2. 1896 v Teatro Regio v Turínu pod taktovkou Artura Toscaniniho.

Zdánlivá lehkost díla oproti dosud vládnoucímu wagnerismu zmátla jak obecenstvo, tak kritiku, a premiéra byla přijata jen s malým nadšením. O dva měsíce později v Palermu však již měla obrovský úspěch. Puccini zde – tak jako později v Madama Butterfly či Turandot – prokázal mistrovství v hudebním vystižení místního koloritu; Claude Debussy prý prohlásil, že nepoznal nikoho, kdo by lépe hudebně popsal Paříž té doby než Puccini.

Nastudování Bohémy v nápadité a vkusné režii Ondřeje Havelky bylo nominováno na Inscenaci roku 2008 v tradiční anketě Divadelních novin, Christina Vasileva a Svatopluk Sem byli pak nominováni na cenu Thálie 2008 za ztvárnění rolí Mimi a Marcella.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

La bohème (Bohéma)La bohème (Bohéma)La bohème (Bohéma)La bohème (Bohéma)