Madama Butterfly

Opera Giacoma Pucciniho
Madama Butterfly

Účinkují: Maria Kobielska, Štěpánka Pučálková, Peter Berger, Luciano Mastro, Pavol Remenár, Svatopluk Sem, Igor Loškár, Matúš Mazár, Jana Sýkorová, Lenka Pavlovič, Erika Vocelová Jarkovská, Josef Moravec, Václav Sibera, Miloš Horák, Oleg Korotkov, Roman Vocel, Tomáš Foltýnek, Michael Skalický, Libor Novák, Peter Paleček , Soňa Koczianová, Markéta Frýdová, Gabriela Pešinová, Eliška Sedláčková, Eliška Mourečková, Tereza Růžičková
Autor: Giacomo Puccini, Giuseppe Giacosa, Luigi Illica
Režie: Jiří Heřman
Délka: 155 min.

Když Puccini viděl v Londýně hru amerického dramatika Davida Belasca o japonské gejše, byl pohnut k slzám, i když nerozuměl ani slovo anglicky. Volba látky znamenala, že musel v opeře Madama Butterfly zvládnout nové formy hudebního výrazu jako později i v Turandot. Studoval lidské zvyky a hudební formy vzdáleného Japonska, nechal si přivézt z Tokia množství gramofonových desek, aby poznal japonskou lidovou hudbu, a věnoval velké úsilí vystižení japonského koloritu. Madama Butterfly je mistrovský kus v drobnokresbě atmosféry a poezie.

Premiéra 17. 2. 1904 v milánské La Scale skončila dupotem, pískáním a nemilosrdnou kritikou – vytýkána byla zejména rozvleklost scén, zbytečné epizody v 1. dějství a malá dramatičnost. Puccini operu podrobil úpravám, rozdělil ji do tří dějství a dokomponoval tenorovou árii „Addio, fiorito asil“ (Sbohem, ty příbytku květin), v níž se americký důstojník Pinkerton loučí s místy, kde prožil krásné chvíle osudového štěstí s líbeznou patnáctiletou gejšou Cio-Cio-San, zvanou Motýlek (Butterfly). Nová verze díla byla 28. 5. 1904 provedena s obrovským úspěchem v Brescii. Její vítěznou cestu do světa zahájila anglická premiéra v Covent Garden v Londýně s Emou Destinnovou a Enrikem Carusem 10. 7. 1905.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Madama ButterflyMadama ButterflyMadama ButterflyMadama Butterfly


TOPlist