Letní scéna Harfa 2022

Tosca

Opera Giacoma Pucciniho
Tosca

Účinkují: Anda-Louise Bogza, Csilla Boross, Jordanka Derilova, Szilvia Rálik, Christina Vasileva, Tomáš Černý, Igor Jan, Michal Lehotský, Nikolaj Višnjakov, Emmanuel di Villarosa, Miroslav Dvorský, Miguelangelo Cavalcanti, Richard Haan, Jakub Kettner, Jiří Sulženko, Vladimír Chmelo, Lukáš-Hynek Krämer, Oleg Korotkov, Oldřich Kříž, Ladislav Mlejnek, Milan Bürger, Aleš Hendrych, Lubomír Havlák, Jiří Hruška, Dalibor Janota, Martin Šrejma, Miloš Horák, Roman Vocel, Erika Vocelová Jarkovská, Soňa Koczianová, Gabriela Pešinová, Rudolf Prázný, Petr Ryšavý
Autor: Giacomo Puccini, Giuseppe Giacosa, Luigi Illica
Režie: Martin Otava
Délka: 165 min.

O drama La Tosca Victoriena Sardoua se Giacomo Puccini zajímal od roku 1889, kdy v něm v Miláně viděl slavnou herečku Sarah Bernhardt. Složitá jednání jeho nakladatele Giulia Ricordiho se Sardouem a Pucciniho práce na Manon Lescaut a Bohémě však kompozici Tosky oddálily a skladatel operu dokončil až v roce 1899. Světová premiéra se uskutečnila v římském divadle Teatro Costanzi 14. 1. 1900; měla obrovský úspěch, i když například Gustav Mahler o ní mluvil jako o „mistrovské slátanině“ a ještě hůře se vyjádřil Richard Strauss.

Přesto dnes patří opera o slavné zpěvačce Tosce, jejím milenci, malíři Cavaradossim a zákeřném policejním šéfovi baronu Scarpiovi, odehrávající se roku 1800 v době napoleonských bojů proti Rakousku v Itálii, k nejpopulárnějším operním titulům.

Současná inscenace využívá legendární scénografii Josefa Svobody z období Velké opery 5. května (dnes budova Státní opery). Věrná kopie výpravy z roku 1947, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k velké oblíbenosti této inscenace.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

ToscaToscaToscaTosca