Turandot

Opera Giacoma Pucciniho
Turandot

Účinkují: Anda-Louise Bogza, Jordanka Derilova, Magda Málková, Igor Jan, Michal Lehotský, Nikolaj Višnjakov, Mario Zhang, Emmanuel di Villarosa, Milan Bürger, Oleg Korotkov, Jiří Sulženko, Jitka Burgetová, Simona Procházková, Ludmila Vernerová, Lubomír Havlák, Dalibor Janota, Miguelangelo Cavalcanti, Oldřich Kříž, Tomáš Kořínek, Richard Samek, Josef Moravec, Václav Sibera, Martin Šrejma, Jiří Brückler, Miloš Horák
Autor: Giacomo Puccini, Giuseppe Adami, Renato Simoni
Režie: Václav Věžník
Délka: 165 min.

Perská pohádka Turandot ze sbírky derviše Moklese Tisíc a jedna noc ze 17. století zlákala k mnoha přebásněním i zhudebněním. Giacomo Puccini začal pracovat na libretu Giuseppa Adamiho a Renata Simoniho, založeném na hře Carla Gozziho, v posledních čtyřech letech života, kdy už bojoval s rakovinou hrtanu. Přesto se opět, tak jako v případě Madama Butterfly, snažil získat s velkou pečlivostí představu o kultuře a písních exotické vzdálené Číny. Zemřel, aniž stačil dokončit závěr: toho se podle 36 zanechaných stran skici ujal jeho přítel a žák Franco Alfano. Premiéra se konala 25. 4. 1926 v milánské La Scale pod taktovkou Artura Toscaniniho; ten tehdy uctil památku zesnulého skladatele tím, že ve 3. dějství dva takty po slovech „Liu, poesia!” odložil taktovku s vysvětlením: „Tady končí práce Mistrova“. Teprve další představení bylo s Alfanovým závěrem.

Krutá a chladná princezna Turandot klade svým nápadníkům hádanky, za jejichž nerozluštění je čeká smrt. Uhodne je až princ Kalaf, jehož láska nakonec přemůže princeznin chlad.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

TurandotTurandotTurandotTurandot


TOPlist