Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)

Komická opera
Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)

Účinkují: Aleš Briscein, Jaroslav Březina, Martin Šrejma, Pavel Klečka, Jiří Sulženko, Hana Jonášová, Ludmila Vernerová, Vladimír Chmelo, Svatopluk Sem, Miloš Horák, Ivo Hrachovec, Ladislav Mlejnek, Sylva Čmugrová , Jana Horáková Levicová, Michaela Kapustová, Jiří Brückler, Oldřich Kříž, Dalibor Janota, Luděk Koverdynský, Miroslav Svoboda
Autor: Gioacchino Rossini, Cesare Sterbini
Režie: Martin Otava
Délka: 180 min.

Kdo by neznal nejslavnějšího lazebníka všech dob – Figara, který suverénně vládne nejen břitvou, ale i skvělým vtipem, s nímž pomůže získat hraběti Almavivovi jeho milovanou Rosinu? Láska, lsti a intriky, to jsou ingredience Rossiniho mistrovské komické opery. Jiskřivý půvab jeho hudby, efektní virtuózní party hlavních hrdinů – šelmovské Rosiny s bravurními koloraturami a temperamentního Figara –, i razantní tempo, s nímž kvapí děj kupředu, zajistily Lazebníku sevillskému trvalé místo ve světovém repertoáru.

Dnes by už nikdo neuvěřil, že premiéra 20. 2. 1816 v Římě byla jedním z největších skandálů v operní historii vůbec! Opera překypuje neodolatelnými komickými výjevy, přesto se objeví i vážnější tón – například ve slavné árii učitele hudby dona Basilia o pomluvě, která má dodnes svou hořkou platnost. Nicméně autor předlohy, slavný francouzský dramatik Pierre Beaumarchais, napsal, že se chtěl především „oddat svému veselému temperamentu a divadlu vrátit jeho původní radostnou náladu“.

Rossiniho zhudebnění na tento úmysl bezprostředně navazuje a stejný cíl si klade i inscenace ve Státní opeře, která byla s nadšeným ohlasem přijata také při hostování v Salcburku v říjnu 2007.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a představení jsou použity české a anglické titulky

Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)