Die Fledermaus (Netopýr)

Opereta Johanna Strausse
Die Fledermaus (Netopýr)

Účinkují: Jan Ježek, Jitka Svobodová, Tomáš Černý, Dagmar Vaňkátová, Sylva Čmugrová , Oldřich Kříž, Marián Řehoř, Jiří Hruška, Soňa Koczianová, Dalibor Janota
Autor: Johann Strauss ml., Carl Haffner, Richard Genée
Režie: Martin Otava
Délka: 170 min.

Johann Strauss ml. fascinoval zejména svými valčíky (např. Na krásném modrém Dunaji) a od roku 1871 i operetou. Po dvou úspěšných titulech (Indigo a 40 loupežníků a Karneval v Římě) složil v roce 1874 operetu Netopýr, která spolu s Cikánským baronem (1885) patří ke dvěma nejznámějším operetám vůbec. Předlohou k ní se stal francouzský vaudeville La reveillon (tradiční štědrovečerní veselice) Henriho Meilhaca a Ludevika Halévyho z roku 1872. Libreto napsali Karl Haffner a skladatel a kapelník Divadla na Vídeňce Richard Genée. Premiéra se uskutečnila v Theater an der Wien 5. 4. 1874 za skladatelova osobního řízení.

Ideální směs vídeňského šarmu, humoru a nepřekonatelné radosti ze života, to jsou přednosti této operety, která se zabydlela na jevištích takřka celého světa. Včetně operních scén: poprvé se tak stalo zásluhou Gustava Mahlera v roce 1894 v Hamburku a krátce poté i ve vídeňské Dvorní opeře u příležitosti padesátiletého jubilea Straussovy umělecké činnosti. Od té doby je Netopýr repertoárovou stálicí každého velkého operního domu.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opereta je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Die Fledermaus (Netopýr)Die Fledermaus (Netopýr)Die Fledermaus (Netopýr)Die Fledermaus (Netopýr)


TOPlist