Letní scéna Harfa 2022

Otello

Opera Guiseppe Verdiho
Otello

Účinkují: Efe Kişlali, Sergej Ljadov, Richard Haan, Ivan Kusnjer, Anda-Louise Bogza, Szilvia Rálik, Christina Vasileva, Pavla Vykopalová, Jana Horáková Levicová, Galia Ibragimova, Richard Samek, Václav Sibera, Martin Šrejma, Lubomír Havlák, Jiří Hruška, Milan Bürger, Miloš Horák, Lukáš-Hynek Krämer, Ivo Hrachovec, Ladislav Mlejnek, Roman Vocel
Autor: Giuseppe Verdi, Arrigo Boito
Režie: Dominik Neuner, Lubor Cukr
Délka: 130 min.

Na vzniku předposlední Verdiho opery Otello měl zajisté velkou zásluhu jeho nakladatel Giulio Ricordi. Po dokončení Aidy v roce 1871 se totiž Verdi rozhodl, že svou kariéru veleúspěšného operního autora ukončí. To se pochopitelně Ricordimu nelíbilo, ale hned věděl, jak Verdiho od jeho úmyslu odvrátit – nabídkou libreta, jemuž Verdi neodolá. Všeobecně byl znám skladatelův velký obdiv k Shakespearovi, a tak Ricordi šikovně obrátil jeho pozornost k Othellovi – i s výběrem libretisty, Arriga Boita. 1. 11. 1886 Verdi dokončil partituru. Byl přesvědčen, že s Boitem vytvořili mistrovské dílo – a nemýlil se.

Premiéra 5. 2. 1887 se stala událostí a opera se okamžitě vydala na vítěznou cestu do světa. Už 7. 1. 1888 ji díky pohotovosti ředitele Františka Adolfa Šuberta česky uvedlo také pražské Národní divadlo.

V roce 1991 vznikla pozoruhodná inscenace německého režiséra Dominika Neunera, která se stala jednou z kultovních inscenací souboru. V Neunerových intencích operu v roce 2009 režijně obnovil Lubor Cukr, hudebně ji připravil mladý dynamický německý dirigent Heiko Mathias Förster.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české titulky.

OtelloOtelloOtelloOtello