Letní scéna Harfa 2022

Rigoletto

Opera Guiseppe Verdiho
Rigoletto

Účinkují: Rafael Alvarez, Nikolaj Višnjakov, Alexander Schulz, Ľudovít Ludha, Martin Bárta, Miguelangelo Cavalcanti, Richard Haan, Vladimír Chmelo, Ivan Kusnjer, Hana Jonášová, Jana Sibera, Anna Todorova, Dagmar Vaňkátová, Marina Vyskvorkina, Simona Houda-Šaturová, Milan Bürger, Ivo Hrachovec, Lukáš-Hynek Krämer, Ladislav Mlejnek, Sylva Čmugrová , Galia Ibragimova, Andrea Kalivodová, Jana Sýkorová, Jana Horáková Levicová, Miloš Horák, Oleg Korotkov, František Zahradníček, Jiří Brückler, Oldřich Kříž, Martin Matoušek, Lubomír Havlák, Jiří Hruška, Roman Vocel, Adam Leftwich, Erika Vocelová Jarkovská, Lubomíra Popova Alabozova , Petra Břicháčová, Gabriela Pešinová
Autor: Giuseppe Verdi, Francesco Maria Piave
Režie: Karel Jernek
Délka: 140 min.

Spolu s Traviatou a Trubadúrem tvoří Rigoletto (1851) známou trojici děl, která Verdiho proslavila po celém světě. Námět opery, převzatý z dramatu Victora Huga Král se baví, představuje tragický příběh o dvorním šaškovi Rigolettovi a jeho krásné dceři Gildě, která se stane obětí jeho promiskuitního pána, mantovského vévody.

Geneze díla, které Verdi psal pro benátské Teatro La Fenice, byla značně dramatická. Zasáhla cenzura benátské policie s tím, že námět je „nevkusně nemorální“ a „urážkou královského majestátu“. Libretista Francesco Maria Piave udělal přijatelné úpravy, postavu krále nahradil vévodou, zcela vynechal postavu hrbáče i motiv kletby a změnil původní pracovní název La maledizione (Kletba) na Il duca di Vendôme (Vévoda z Vendôme). Verdi ale trval na tom, aby hlavní smysl příběhu zůstal zachován a Triboletto (jak se hrbáč původně nazýval) zůstal vyděděncem na okraji společnosti. Nakonec došlo ke kompromisu a opera získala nový, dnes známý titul – Rigoletto.

Světová premiéra 11. 3. 1851 v Benátkách byla jednoznačným triumfem a vévodův cynický popěvek „La donna e mobile” (Ó jak je měnivé to srdce ženy) si příštího dne zpívali lidé na ulicích. Verdiho melodické bohatství a mistrné vykreslení charakterů hlavních postav dodnes uchvacuje operní publikum celého světa.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

RigolettoRigolettoRigolettoRigoletto