Il trovatore (Trubadúr)

Opera Guiseppe Verdiho
Il trovatore (Trubadúr)

Účinkují: Miguelangelo Cavalcanti, Richard Haan, Svatopluk Sem, Jakub Pustina, Anda-Louise Bogza, Simona Procházková, Christina Vasileva, Anna Todorova, Veronika Hajnová, Galia Ibragimova, Jana Sýkorová, Michal Lehotský, Nikolaj Višnjakov, Miloš Horák, Oleg Korotkov, Jana Horáková Levicová, Dagmar Vaňkátová, Jiří Hruška, Lubomír Havlák, Dalibor Janota
Autor: Giuseppe Verdi, Salvatore Cammarano
Režie: Lubor Cukr
Délka: 150 min.

Romantický příběh ze Španělska 15. století o trubadúrovi Manrikovi a cikánce Azuceně, plný hrdinství, úkladů, lásky, nenávisti a pomsty, je značně spletitý a jeho zápletky nepravděpodobné. Slavný tenorista Leo Slezak, oblíbený host Nového německého divadla (dnes budova Státní opery) a vynikající představitel trubadúra Manrika, prohlásil: „Zpíval jsem Trubadúra nejméně stokrát, a přesto nemám nejmenší tušení, o co v této opeře jde!“ Nicméně Giuseppe Verdi si se všemi nepravděpodobnými dějovými fabulacemi skvěle poradil a v Trubadúrovi vytvořil jedno ze svých nejúčinnějších děl. Jeho melodie jsou zde přímo marnotratně bohaté, kovářská píseň cikánů „Vedi le fosche notturne” z 2. jednání se dočkala celé řady parafrází včetně jazzové úpravy Glenna Millera.

Premiéra 19. 1. 1853 v římském Teatro Apollo měla obrovský úspěch a operní scény sváděly o uvedení tohoto titulu doslova boje. Trubadúr spolu s Traviatou a Rigolettem byl prvním vrcholem ve skladatelově tvorbě a dodnes tato trojice oper láme rekordy v počtu představení a návštěvnosti v operních divadlech na celém světě.

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Il trovatore (Trubadúr)Il trovatore (Trubadúr)Il trovatore (Trubadúr)Il trovatore (Trubadúr)