Letní scéna Harfa 2022

La traviata

Opera Giuseppe Verdiho
La traviata

Účinkují: Marie Fajtová, Jana Sibera, Anna Todorova, Marina Vyskvorkina, Peter Berger, Aleš Briscein, Josef Moravec, Václav Sibera, Pavel Černoch, Martin Bárta, Miguelangelo Cavalcanti, Vladimír Chmelo, Jakub Kettner, Svatopluk Sem, Sylva Čmugrová , Michaela Kapustová, Alena Miro, Jiří Hruška, Jan Ondráček, Oldřich Kříž, Roman Vocel, František Zahradníček, Aleš Hendrych, Miloš Horák, Ivo Hrachovec, Ladislav Mlejnek, Erika Vocelová Jarkovská, Lubomíra Popova Alabozova , Milan Bürger, Lukáš-Hynek Krämer, Oleg Korotkov, Jiří Honus, Stanislav Lehmann, Miroslav Svoboda, Sergej Smirnyj
Autor: Giuseppe Verdi, Arnaud Bernard
Délka: 165 min.

Giuseppe Verdi v Traviatě na libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století, vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně, jež je navíc vykreslená jako kladná postava. Takže premiéra skončila naprostým fiaskem. Ale už brzy poté Verdiho Traviata slavila první triumfy a dodnes patří k nejoblíbenějším repertoárovým titulům.

Traviata byla na repertoáru operního domu (dnešní Státní opery) od samého počátku jeho existence, kdy sem byla přenesena inscenace z německého Stavovského divadla. Stala se především příležitostí k hostování slavných zahraničních pěvců, mj. legendární australské sopranistky Nellie Melby (18. 4. 1900). Nastudování poslední inscenace v roce 2006 se ujal zahraniční tým v čele s francouzským režisérem Arnaudem Bernardem, hudebním nastudováním byl pověřen italský dirigent Enrico Dovico. Inscenace patří k nejnavštěvovanějším titulům Státní opery a velké úspěchy slavila i v zahraničí včetně Japonska (2007).

Opera je nastudována v italském originálu a v představení jsou použity české a anglické titulky.

La traviataLa traviataLa traviataLa traviata