Letní scéna Harfa 2022

Dvě vdovy

Opera Bedřicha Smetany
Dvě vdovy

Účinkují: Marie Fajtová, Jana Sibera, Dana Burešová, Maria Kobielska, Aleš Briscein, Richard Samek, Zdeněk Plech, Luděk Vele, Václav Sibera, Martin Šrejma, Michaela Gemrotová, Yukiko Kinjo
Autor: Bedřich Smetana
Režie: Jiří Nekvasil
Délka: 140 min.

Po delší odmlce rozšíří operní repertoár Národního divadla opět dílo nejstaršího z klasiků české opery, Bedřicha Smetany. Dvě vdovy jsou v jeho tvorbě spolu s Prodanou nevěstou či Hubičkou protipólem snah o majestátní historická operní dramata. Smetanova komická opera hýří optimismem a hravostí, je plná mistrovského umění hudební charakteristiky a zároveň velkou výzvou pro interprety, neboť smetanovské pěvecké party nelze ani v tomto „nevážném“ díle v žádném případě označit za jednoduché či triviální.

Ponecháme-li stranou Smetanův operní fragment Viola podle Shakespearova Večera tříkrálového, jsou Dvě vdovy z roku 1874 jedinou autorovou operou, která není inspirována českým zdrojem. Francouzskou komedii Lex deux veuves Jeana Pierra Mallefilla sice lokalizuje Smetana do českého prostředí, to však není pro celkové ladění díla podstatné. Jde o salonní či maloměstskou veselohru z „počátků moderních časů“, která dnešním divákům může připomínat leccos z prvorepublikových „filmů pro pamětníky“.

Karolina a Anežka, sestřenice a zároveň vdovy, spolu tráví čas na vesnickém statku. Karolina je veselá, bezstarostná a podnikavá, zatímco Anežka si myslí, že jako vdova musí do konce života jen truchlit. To se ale brzy změní!

Opera je nastudována v češtině a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Dvě vdovyDvě vdovyDvě vdovyDvě vdovy